Editor's Rating

Perfektní zkřížení automobilových druhů coupe a sedan do jednoho vozu

7
Jízdní vlastnosti
7
Komfort
7
Prostornost
8
Motorizace
9
Denní použitelnost

Exteriér

BMW řady 4 GranCoupe nabízí efektivní spojení mezi každodenními potřeby a sportovním apetitem. Prodloužená linie střechy vytváří z vozu sportovní coupe s prvky nenucené elegance. Tento pocit získáváte obzvlášť při bočním pohledu na vůz, při kterém vidíte naplno siluetu coupe. Kontrast mezi sportovními prvky a každodenní použitelností spatříte v případě otevření bezrámových dveří a velkým jednodílným víkem zavazadlového prostoru.

Elegantní tvar vozu přitáhne vaši pozornost z jakékoliv strany. Mírně se svažující dlouhá linie střechy, výrazné linie sportovní zádi vytváří z 430d nenápadného atleta. Přední část je na pohled široká a nízká. Zadní část je díky velkému zadnímu kufru vyvýšená nad úroveň přední kapoty.

Karoserie přináší tak unikátní směs elegance a dynamických siluet, které v sobě skrývají funkční prvky. Rozumné rozměry předních dveří umožňují snadné nastupování a vystupování z vozidla. Velké jednodílné víko zavazadlového prostoru nabízí vysoce praktický velký otvor pro nakládání zavazadel na rovnou nakládací plochu zavazadlového prostoru. Zavazadlový prostor je díky coupe siluetě karoserie dostatečně prostorný i pro rozměrná zavazadla.

Ve výbavě samozřejmě naleznete jak nožní otvírání zavazadlového prostoru, přes krátký pohyb pod zadním nárazníkem tak v dnešní době téměř standartní otvírání zavazadlového kufru na dálku přes dálkový ovladač. Gran Coupe, je možné konfigurovat do osobitých směrů ve formě paketů Modely M Sport, Sport Line a Luxury Line umožňující i finální individualizaci. Dominantou přední masky jsou nové adaptivní LED světlomety osvětlující okolí čirým bílým světlem. Nové světlomety dokáží osvětlit stejnosměrným způsobem silnici ve všech dostupných směrech, to znamená, že nejen osvětlují silnici nad vozovkou, ale při spuštění dálkových světel i hodně do okolí, kdy máte opravdu perfektní osvětlení prostoru, do kterého jedete.

Interiér

BMW se opět vrátilo s interiéry na léty osvědčenou orientací na řidiče, kdy jsou veškeré ovládací prvky vozu v dosahu řidiče.

V testovaném vozu je interiér vyveden v úžasné barevné kombinaci oranžové kůže a tmavého vnitřního obložení, doplňují decentní led osvětlení interiéru. Jak exteriér působí mohutně a prostorně tak interiér je jeho pravým opakem. Na mne osobně působil stísněným dojmem a neměl jsem na prvních několika kilometrech z něj dobrý pocit. Stejně jako při pohledu zvnějšku nabízí interiér prvního BMW řady 4 GranCoupe dokonalou kombinaci elegance a funkčnosti. K té přispívají exkluzivní materiály,barvy a také výrazná orientace na řidiče.

Všechny ovládací prvky jsou ergonomicky rozmístěny tak, aby je měl řidič vždy na dosah, a z každého povrchu a detailu čiší luxus a špičková kvalita.

Dveře s bezrámovými okny umocňují působivou prostornost interiéru BMW řady 4 GranCoupe – stejný dojem získáte také v zadní části vozidla, kde jsou k dispozici zadní sedadla v uspořádání 2+1 a dostatek prostoru v oblasti hlavy i nohou. Široká zadní sedadla současně nabízejí výjimečné pohodlí a navozují harmonický pocit prostoru.

Dynamika a spotřeba motoru

Náš testovaný model BMW 430d Gran coupe zapůsobí při sešlápnutí pedálu obrovským výkonem, který Vás okamžitě zatlačí do sedaček. Výkon 258 koní nabídne okamžitou akceleraci potřebnou k předjetí kolony na okreskách, případně k pohodové dálniční jízdě při 160-180km/h.

Točivý moment 560Nm je k dispozici již v nízkých otáčkách a vůz tak dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za 5,6 sekundy a maximální rychlost je omezena elektronicky na 250km/h.

Výkon vozu nekoresponduje s hospodárností. Vůz je přes svůj výkon velice hospodárný, ač jsme se nedostali na papírové hodnoty průměrné spotřeby, které jsou cca 5,1 l až 5,3 l na sto kilometrů. Při přepnutí do pohodové jízdy a ponechání vozu na základním nastavení comfort, jsme se pohybovali na průměrné spotřebě 6,3l, ovšem pozor pokud zvolíte v režimu rychlejší dálniční tempomatové přesuny tak při tempomatových 160 km/h se ve výsledku dostáváte na úžasných 7l na 100km což při výkonu 258 koní je vynikající

Shrnutí

Model BMW 430d debutoval na ženevském autosalonu v roce 2014 jako menší bratříček k šestkové řadě GranCoupe, která se stala oponentem Audi A7 SportBack. Menší bratříček se stal konkurentem pro A5 SportBack, který nabíral v době uvedení silné prodeje a bylo potřeba od BMW přidat do nabídky rádoby liftback, který označuje svoji rétorikou právě GranCoupe.

GranCoupe nabízí lidem možnost koupit si model s karoserii coupe, ale s výhodou limuzíny v podobě zadních dveří. Sportovní vizuál tohoto modelu je hlavní předností pro lidi, kteří nechtějí klasický sedan.

Díky pestré nabídce mezi elegantními a sportovními pakety je možné si sestavit vůz dle potřeb sportovního vzhledu nebo reprezentativní elegance. GranCoupe je tak autem dvou tváří, kdy dostanete komfortní dálniční limuzínu s vynikající spotřebou a zábavný vůz na klikaté okresky.