Podle pravidel nových generací se dočkala i nejnovější generace BMW řady 5 nepatrného zvětšení do všech stran. Na délku měří 4935 mm, na šířku 1868 mm a na výšku 1466 mm. Nepatrné zvětšení slibuje více místa na hlavu a nohy na zadních sedadlech a větší zavazadlový prostor (530 l). Díky nové koncepci lehké konstrukce BMW EfficientLightweight slibuje BMW snížení hmotnosti až o 100km. Pravidelnému snižování spotřeby se nevyhnula ani tato generace a propagační materiály slibují spotřebu modelu 520d 3,8 l/100km. Nová pětka bude uvedena na trh 11. února 2017 se čtyřmi motory. V nabídce budou čtyř a šestiválcové motory, vznětové i zážehové. Zůstává klasická BMW koncepce s pohonem zadních kol nebo pohonem všech kol BMW xDrive.

 

Pro ekologicky smýšlející bude k dispozici od března 2017 plug-in hybridní verze označená jako BMW 530e iPerformance s výkonem 185 kW/252 k. Spotřeba paliva by měla být 2,0l na 100km a dojezd čistě na elektřinu se blíží k 45 km. Kromě modelu 520d je standardně ve vozech 8stupňovou samočinnou převodovku Steptronic. O zábavu na palubě se postará nejnovější systém iDrive s 10,25palcovým dotykovým displejem. iDrive  lze ovládat pomocí otočného ovladače, dotykovým displejem, hlasem nebo gesty, které znáte z většího modelu 7er. Nový Head-Up Displej nabízí o 70 procent větší projekční plochou s plným rozlišením.

Rozsáhlé možnosti nejnovějších asistenčních systémů otvírá bránu k autonomnímu řízení. Asistent řízení a asistent jízdy v pruzích pracuje do rychlosti až 210 km/h. Dalšími novými jízdními asistenty jsou asistent při změně jízdního pruhu a inteligentní rychlostní asistent (začleňující rychlostní omezení do systému automatického udržování rychlosti), pomoc při vyhýbacích manévrech, varování před vozidly přijíždějícími ze strany, varování Priority Warning, asistent jízdy v pruhu s aktivní ochranou před nárazem z boku. Propojená vozidla BMW upozorní na blížící se nebezpečí. Nová pětka dostala i inteligentní klíček zapalování Displej Key umožňuje využívat funkce, jako je parkování na dálku, s jehož pomocí lze zaparkovat vůz i na velmi úzká parkovací místa. V základu nalezneme ElD světla pro denní svícení a LED dálkové a potkávací světlomety.

Adaptivní LED světlomety s variabilní distribucí světelného kuželu a neoslňujícím asistentem dálkových světel BMW Selective Beam se světelným dosahem až 500 metrů jsou součástí volitelné výbavy. Pro dlouhé cesty je možné objednat volitelné multifunkční sedadlo s 20 vzduchovými komorami nabízecí osm masážních programů. Nová pětka nabízí indukční nabíjení, Apple CarPlay a WiFi připojení až pro deset zařízení. Sedmá generace BMW řady 5 se tak svými schopnostmi dostává stále blíže k sedmičkové řadě, jejíž předchozí generace extrémně překonává.