Jako každý rok, tak i letos se v Italském městečku Cernobbio koná vůbec nejprestižnější výstava historických vozů v Evropě, zvaná Concorso d’Eleganza Villa d’Este. Na krásných trávnících zámečku hraběte d’Este jsme i letos mohli objevovat takové skvosty jako Alfy Romeo, Lamborghini, Bugatti, Ferrari a další zvučná jména včetně například české TATRY.

Concorso d’Eleganza Villa d’Este je unikátní přehlídkou nejkrásnějších automobilů prezentujících se v překrásném prostředí historické vily Erba. Rekreační vila byla postavena v 19 století na popud pana Luigi Erba, bratra zakladatele první italské farmaceutické společnosti Carlo Erba. Villa Erba byla postavena jako protipól nedaleko stojící renesanční vily d’Este. Zatímco Villa d’Este slouží jako luxusní 5 hvězdičkový hotel, tak Villa Erba byla předělána na kongresové centrum, které vzniklo v přiléhajícím parku na břehu jezera Como. Vystavovatelé tak mají jedinečnou možnost provázat historickou část vily s moderním kongresovým centrem.

Možná právě proto se v posledních letech prezentují automobilky své nejnovější koncepty. Historie exkluzivního veteránského srazu Concorso d’Eleganza Villa d’Este sahá hluboko do předválečných let, kdy se v roce 1929 sjeli poprvé do zámeckého parku hotelu Villa d’Este majitelé a výrobci exkluzivních automobilů a karoserií, aby se pochlubili svými nejnovějšími výtvory a zároveň se utkali se o trofej Coppa d’Oro (Zlatý pohár). Na tradici, která byla po druhé světové válce na dlouhé desítky let přerušena, navázali místní až v roce 1995 a skutečný návrat mezi nejprestižnější automobilové akce zajistil o čtyři roky později vstup akce pod křídla BMW. Postupně se podstatná část prezentace přesunula od vily d’Este k vile Erba. Díky zázemí moderního kongresového centra, lze uspořádat prestižní přehlídku veteránů společně s nejnovějšími koncepty. Jen díky automobilce BMW je současná vysoká úroveň akce tam kde je a vrací se na úroveň předválečné prestiže

Program letošního Concorsa začal netradičně již ve čtvrtek představením nové generace BMW řady 8 vybraným novinářům nedaleko Milána. V pátek se již mohla rozběhnout výstava automobilů v parku parku Villa Erba. Vystavované vozy jsou součástí aukce RM Sotheby’s, která se konala v sobotu večer. V pátečním poledni byl zároveň představen unikátní zakázkový Rolls-Royce Sweptail.

 

Sobota se nese v duchu prohlížení exponátů. Odpoledne se vydají závodní motocykly z Villa Erba na Villa d’Este a probíhá první hlasování pro cenu „Coppa d’Oro Villa d’Este“.

V sobotu od 14:00 začíná ve Villa Erba vyjížďka závodních motocyklů směrem na Villa d’Este. Odpoledne proběhne ve Villa d’Este volba první důležité ceny – poháru veřejnosti „Coppa d’Oro Villa d’Este“.

V neděli probíhá přehlídka vozů a motocyklů před tribunou a každý z exponátů se tak ukáže se svým řidičem před diváky a vozy dostanou ocenění.

Kategorie Concorso

Osm automobilových kategorií

Třída A. Démoni rychlosti: Průkopníci vytrvalosti ze Zlatého věku.
Třída B. Cestování se stylem: Kolem světa za 40 let

Třída C. Sbohem, jazzu, vítej, rádio: Plnou rychlostí do 30. let

Třída D. Rychlejší, tišší, hladší: Hrdinové tryskového věku

Třída E. Grand Tour pokračuje: Dalších 40 let

Třída F. Rychlí a okázalí: Hračky playboyů

Třída G. Supergioiello: Malé hračky pro velké kluky

Třída H. Tvarováni rychlostí: Závodění napříč dekádami

Pět tříd motocyklů

Třída A. Sny a dobrodružství – motocykly 20. a 30. let pro Velkou cestu

Třída B. Alternativy – skútry z 50. let, které neuspěly

Třída C. Originály – Street Scramblery z Japonska 60. let

Třída D. Evropský pohled – čtyřky ze 70. let v novém stylu

Třída E. Motocyklový design – nové koncepty motocyklů a prototypy

Speciální kategorie. Sny mladých – sportovní padesátky v Itálii 50. a 60. let

Slavnost Concorso d’Eleganza Villa d’Este je pro fanoušky automobilů, jedna z nejlepších akcí na světě. Máte pocit, že se tu zastavil čas a věci mají zase smysl. Je to návrat k tomu, kdy auta byla ještě auta a nemusela to být přetechnizovaná monstra zmanipulovaná předpisy, zákazy a limity. Auto popojíždějící na přehlídku smrdí v parku, čucháte tu krásnou vůni spáleného benzínu a říkáte si, že tady je svět stále ještě v pořádku.

Za nás jsou letošními vítězi vozy Lamborghini Muira, Tatra 77 a nová 8er.